с. Карів. Карівський ясла-садок

або

ЯК СПІЛКУВАТИСЯ З ДІТЬМИ РАННЬОГО ВІКУ

Шановні батьки!

Спілкуючись зі свою дитиною, намагайтеся:

1. Бути послідовним. Не забороняйте дитині того, що ще вчора їй було дозволено.

2. Будьте ввічливою з дитиною. І тоді Ваша дитина засвоїть саме такий стиль спілкування.

3. Співпрацюйте з дитиною, а не керуйте нею. Ваші накази, різкі заборони демонструють неповажне ставлення до дитини, можуть спровокувати у неї прояви агресії.

4. Вводьте чітку систему заборон. Їх не повинно бути багато, і вони мають бути потрібні Вашій дитині для  відчуття безпеки.

5. Формулюйте заборони стисло, конкретно. Краще сказати дитині: “Гаряче!”, “Високо!”, “Брудне!”, “Обережно!”, ніж “Не можна!”, “Відійти!”, “Не бери!”.

6. Встановіть певні правила у Вашій родині, дотримування яких допоможе уникнути великої кількості нотацій і заборон, а дитині – бути спокійнішою та більш впевненою.

7. Розширюйте поведінковий репертуар дитини. Для цього розповідайте їй, яким засобом можна вирішити різні проблеми. Демонструйте приклад різноманітних реакцій на події (як на позитивні,  так і на негативні).

8. Застосовуйте під час спілкування з дитиною стислі, чіткі й зрозумілі для неї інструкції. Не захоплюйтеся нотаціями: скоріше з Ваших слів дитина зрозуміє лише те, що Ви незадовільні нею або навіть не любити її.

9. Застосовуючи покарання, намагайтеся не бути надмірно суворими і не принижуйте гідність малюка.

10. Будьте терплячими. Уникайте власних спалахів негативних емоцій у відповідь на незадовільну поведінку дитини.

11. Якомога частіше кажіть дитини про те, що Ви її  любите. Нехай малюк знає, що Ви любити його тому, що він існує, а тому що він прибирає іграшки, їсть кашу.

ВВЕДЕННЯ      ПРАВИЛА

Шановні    батьки!

Якщо Ви бажаєте, щоб Ваша дитина якомога раніше навчилася слідувати Вашим вказівкам, керувати своєю поведінкою, намагайтеся вводити в життя дитини не дуже складні правила. Це допоможе дитині краще орієнтуватися у ситуаціях, надасть їй впевненості, звільнить Вас від читання нескінчених нотацій.

Для того, щоб ці правила виявилися ефективними, Вам необхідно враховувати деякі умови:

1. Правило повинно бути конкретним.

2. Одне й теж саме правило потрібно повторювати дитині декілька разів. Поясніть дитині, чому треба слідкувати тим, а не іншим правилам.

3. Бажано, щоб правило було не тільки промовлено, а й намальовано.

4. Повторюючи правило, намагайтеся, щоб воно звучало не як наказ, а як вказівка, як доброзичлива порада. Правила повинні бути сформульовані у позитивній формі (краще сказати “Кажи тихіше”, а не “Не галасуй!”).

5. Якщо дитина намагається випробувати правило на міцність, провокуючи Вас на окрик або покарання, залишайтеся спокійними і “твердими” у виконанні правила.

6. А головне – дорослі повинні самі виконувати правила, введені ними. Це слугуватиме прикладом для наслідування дитини, моделлю поведінки.

ЯК ЗАЛУЧИТИ МАЛЕНЬКУ ДИТИНУ ДО ЧИТАННЯ-РОЗГЛЯДАННЯ КНИЖОК?

1. Покажіть книгу дитині, погортайте її сторінки, зверніть увагу на деякі картинки, дозвольте малюку їх самостійно погортати. До певного часу це може бути єдиним можливим для дитини засобом спілкування з книгою.

2. Коли дитина навчиться гортати сторінки книги, і буде робити це із задоволенням, можна залучати її увагу до тієї чи іншої картинки, називаючи, що на ній зображено: “Ось їжачок. Їжачок”.

3. Якщо дитину зацікавить будь-який малюнок, можна розпочинати фіксувати її увагу на деталях зображення: “Дивись, який у їжачка носик. А ось – очі. А це – колючки”. Після таких занять дитина, гортаючи книгу наступного розу, буде радіти і посміхатися, впізнаючи знайому сторінку.

4. У тому випадку, коли дитина захоплена спільним розглядом книги, можна розпочинати стислий переказ тексту книги, називаючи при цьому героїв і предмети на малюнках (якщо дитина вже вміє розмовляти, попросіть її повторювати назви зображених предметів). Проте розповідь дорослого не повинна бути надмірно довгою і містити складні речення й звороти мовлення.

5. Після цього етапу знайомства з книгою можливий перехід до більш складного переказу сюжету і до читання.

6. Як тільки Ви помітите ознаки втоми, переключіть увагу малюка на інший вид діяльності, а до читання книжок можна буде повернутися пізніше. Тоді у дитини не сформується негативного відношення до читання книг.

Вимоги до дитячої книги:

-  художня цінність;

-  безпечність для фізичного та психоемоційного здоров’я;

-   доступність за композицією та змістом (у книзі має бути врахованою специфіка сприйняття дитиною оточуючого світу, зумовлене життєвим досвідом дитини);

- доступність за мовним оформленням;

- цікавий сюжет;

- якісні ілюстрації, насиченість ілюстраціями;

- книги повинні бути різноманітні за тематикою та  жанрами (ігровий фольклор; казки, оповідання та вірші про тварин, оповідання та вірші про ровесників);

- у книгах повинні бути діалоги, пісні, повтори, матеріал для інсценування;

- орієнтовний обсяг книги – 8-30 сторінок;

- розмір – великий або середній;

- книжки повинні містити один твір (книжка-твір) або декілька творів (книжка-збірка);

- висока художня майстерність твору;

-  образність, жвавість, відповідність до літературних норм мови художнього твору